MİTSO'NUN BAŞVURUSU YERİNDE BULUNDU,KDV % 1 OLDU - BODRUM KAPAK HABER

MİTSO'NUN BAŞVURUSU YERİNDE BULUNDU,KDV % 1 OLDU

598 kez okundu
Kapak Haber

Milas Ticaret ve Sanayi Odasının 2017 yılından bu yana ısrarla dile getirdiği balıkta KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi talebi sonunda gerçekleşti. Cumhurbaşkanı kararnamesi ile balık ve yumurtanın toptan satışındaki KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi. Aynı kararname kapsamında ev mobilyasında yüzde 18 olarak uygulanmakta olan KDV de yüzde 8'e indirildi.

02 Ocak tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile balık ve tavuk yumurtasının toptan tesliminde KDV oranı yüzde 1'e indirildi. MİTSO, balık üreticisi üyelerinden gelen talepler doğrultusunda balıkta yüzde 8 olarak uygulanmakta olan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi için daha önce iki kez TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na, bir kez TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyine, bir kez TOBB üyesi Muğla Odaları ortak toplantısına, bir kez Muğla Milletvekillerine ve bir kez de Tarım Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'ye sunduğu raporlarda balıkta uygulanmakta olan KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesini talep etmişti.

MİTSO'nun ısrarlı takibiyle sürekli gündemde tuttuğu balıkta KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi talebi, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından 2 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile sonuçlandı. Kararnamede balığın yanısıra tavuk yumurtası ve ev mobilyasında da KDV yüzde 1'e indirildi. Kararname ile yumurta ve su ürünlerinin toptan satışlarında KDV oranları yüzde 8'den 1'e indirilmiş oldu. Kararnamede yüzde 18 olarak uygulanmakta olan ev mobilyasının KDV'si ise yüzde 8 oldu.

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile balık ve yumurtanın üreticiden toptan satışlarında uygulanmakta olan KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi üzerine MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, "2017 yılından bu yana sürekli olarak fırsat bulduğumuz her ortamda, her yetkili kuruma balıkta KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi talebimizi dile getiriyorduk. Bu konuda ilk raporumuzu 22 Ağustos 2017'de TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na vermiştik. Son raporumuzu ise 8 Mart 2019 tarihinde Sayın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Paktemirli'ye sunmuştuk. Sonuçta talebimiz yerine geldi. Dün Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile balıkta KDV yüzde 1'e indirildi" dedi.

MİTSO'nun bugüne kadar "olmaz" denilen birçok işi başardığını hatırlatan Reşit Özer, "Üyelerimizden bize gelen sorunları veya bizim MİTSO olarak saptadığımız sorunları ilgili makamlara sunuyoruz. Sunmakla kalmıyor, sonucunu ısrarla takip ediyoruz. Israrlı takibimiz sonucunda olmaz denilen birçok işi başarmış olduk. Daha geçen ay, mevsimlik olarak çalışan zeytinyağı yağhanelerinde mühendis çalıştırma zorunluluğu kaldırıldı. Bu da MİTSO'nun bir başarısıydı. Şimdi de balıkta KDV yüzde 1'e indirildi" dedi


Haber Ara

Diğer Haberler

DAVULLU ZURNALI KARŞILAMAYLA YENİ DÖNEME BAŞLADI

31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi ...

PARTİ KAZANDI,BODRUM'UN KAZANIP KAZANMADIĞINI ZAMANLA GÖRECEĞİZ

31 Mart seçimlerinde İYİ Parti’den Bodrum Belediye Başkan Adayı olan ...

GÖNÜLLERİN BAŞKANI HALKIN ADAMINA GÖREVİ DEVRETTİ.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün düzenlenen törenle görevi Mehmet ...

AHMET ARAS'LA BODRUM BELEDİYE MECLİSİNİN İLK TOPLANTISI 7 NİSAN 2019 TARİHİNDE GERÇEKLEŞİYOR.

Bodrum Belediyesinin 2019 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı 07.04.2019 ...

AHMET ARAS İLK MECLİS TOPLANTISINDA ÇOK ÖNEMLİ SÖZLER VERDİ.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanı Seçilen Ahmet ...

ARAS VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMAYA TURGUTREİS'TEN BAŞLADI.

Bir otel işletmesi tarafından Turgutreis Bahçelievler Mahallesi Zeyyat Mandalinci Caddesi ...

Büyükşehir’in Okçuları Türkiye Şampiyonu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Bayan Takımı 12 ülkeden 591 sporcunun ...

© 2020 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com