ZEYNEP ATILGAN VE CEZMİ ÇOBAN BALIKÇIYI YAZDI "BODRUM'UN MAVİ MERHABASI" - BODRUM KAPAK HABER

ZEYNEP ATILGAN VE CEZMİ ÇOBAN BALIKÇIYI YAZDI "BODRUM'UN MAVİ MERHABASI"

747 kez okundu
Kapak Haber

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Bodrum aşığı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın aramızdan ayrılışının 46. yılı münasebetiyle onu tanıyan dostlarının, sevenlerinin anılarından oluşan  “Cevat Şakir Bodrum’un Mavi Merhabası” isimli kitap Bodrum Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıktı.

Ölüm yıldönümü olan 13 Ekim 2019 tarihinde yayınlanıp Bodrum’lulara sunulan kitap, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde çalışan Zeynep Atılgan ve Cezmi Çoban tarafından derlendi.

Geceli gündüzlü yoğun çalışma sonucunda hazırlanan iki yüz sayfalık kitapta; Cevat Şakir Kabaağaç’lının Kalebent (mahkum) olarak sürgüne gönderildiği Bodrum’a neler kattığını, Bodrum için neler düşündüğünü, cezası bitmesine rağmen neden Bodrum’da kaldığını ailesinin, arkadaşlarının, gazetecilerin ve akademisyenlerin dilinden okuyacaksınız.

Mutlak okunması gereken bu kitabı, Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Eski Kaymakamlık Sokağı’nda bulunan, Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nden ücretsiz temin edebilirsiniz.

 

CEZMİ ÇOBAN

 

1985 yılında dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Muğla ve Bodrum’da sür­dürdü. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü 2008 yılında dereceyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda yöreyi ele alan bildiriler sunarak çeşitli gazete, dergi, bülten ve blog sayfalarında il geneline ait araştır­ma-inceleme yazıları yayınlandı. 

 

Haziran 2017’de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümünden mezun oldu. Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Bodrum Müzesi ve Arşivi’nde çalışan yazar, araştır­malarını sürdürmektedir.

 

Yayınlanan Diğer Kitapları:

 

Belleklerde Yaşayan Bodrum, (1. Baskı, İstanbul 2012; 3. Baskı, İstanbul 2018)

Muğla Bibliyografyası, (Bodrum 2013)

Bodrum İlçesi Ağız Sözlüğü, (İstanbul, 2014)

Bodrum Denizcilik Tarihi Araştırmaları, (İstanbul 2015)

Altın Makas Gümüş Bıçak Ali Özel’in Eski Bodrum Hatıraları, (Bodrum, 2015)

Bodrum Halk Masalları, (Ankara 2016)

Bodrum Belediye Başkanları, (Bodrum 2016)

Bodrum Bibliyografyası, (Bodrum 2017)

Milas Bibliyografyası, (Bodrum, 2019)

Bodrumlu Amiral Turgut Reis, (Bodrum, 2019)

Bodrum Efsaneleri, (Bodrum, 2019)

 

 

ZEYNEP ATILGAN

 

1978 Bodrum doğumlu Zeynep Atılgan, çok küçük yaşlarda resim yapmaya başlamıştır. Resimlerinde Bodrum evlerini, sarnıçlarını, değirmenlerini konu etmiştir. Dokuz Eylül üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olup, Ege Üniversitesi Türk Sanat Tarihinde yüksek lisansını tamamladıktan sonra bir süre özel okullarda resim dersi öğretmenliği yapmıştır. Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Bodrum Müzesi ve Arşivi’nde çalışmaktadır. Sonrasında Kültürel Miras ve Adalet bölümlerinden mezun olan Atılgan, şu an İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Kamu Yönetimi bölümü öğrencisidir. Araştırmalarını Milas Bodrum yöresi dokumaları ve Bodrum evleri üzerine yapmaktadır. Bodrumu kültürel ve mimari açıdan ele alıp geçmişten günümüze Bodrum ve çevresini inceleyen araştırmacı ve sanat tarihçi Zeynep Atılgan Bodrum insanını ve Bodrum’un kültürel birikimini geleceğe taşıyıp yeni nesillere aktarmak için araştırmalar yapıp, bildiri ve makaleler hazırlamaktadır. “Cevat Şakir Bodrum’un Mavi Merhabası” yayınlanan ilk kitabıdır. 


Haber Ara

Diğer Haberler

ZEYNEP ATILGAN VE CEZMİ ÇOBAN BALIKÇIYI YAZDI "BODRUM'UN MAVİ MERHABASI"

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Bodrum aşığı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın aramızdan ...

© 2020 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com