SON SÜNGERCİYE BODRUM’DA COŞKULU KARŞILAMA - BODRUM KAPAK HABER

SON SÜNGERCİYE BODRUM’DA COŞKULU KARŞILAMA

316 kez okundu
Kapak Haber

Bodrumlu sünger avcısı Aksona Mehmet, yeni nesillere sünger avcılığını aktarmak için çıktığı Bozcaada seferinin ardından Bodrum'da törenle karşılandı.

Halil Aktaş, Özdemir Gemici ve Ferhat Borucu ile birlikte Bodrum'dan yelken açarak Bozcaada'ya giden ve 16. günün akşamında Bodrum'a dönen  Aksona Mehmet törenle karşılandı. Bodrum Limanında düzenlenen törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, belediye meclis üyeleri, denizciler, eski süngerciler ve vatandaşlar katıldı. Bodrum Bandosu'nun seslendirdiği marşlar eşliğinde gerçekleşen töreni ilçede bulunan yerli ve yabancı misafirlerde ilgiyle izledi.

Aksona Mehmet olarak tanınan Mehmet Baş, karşılama töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

"Güzel ülkemin yaşadığı muhteşem toprakların sevgi dolu yürekleri, can dostlarım inanın bakın, 65 yılında bu muhteşem deniz kültürünün içine girdim 15 yaşımdayken. 55 Yıldır Doğu Akdeniz'den Siclya'ya bütün buralara bu kültürü tanıtmak için gittim, dostlar edindim. Kuzey Afrika kıyılarından Çanakkale'ye kadar Ege, Akdeniz kıyılarında isimsiz mezar bıraktı bu insanlar, yelekn, kürekle gitti karınca kaderince bu sarı altına dönüşen siyah incileri oralardan çıkartıp getirdi. Bugün üzerinde yaşadığımız bu muhteşem ülkemizin karınca kaderince yapılmasına bir katkı koydular, ihracat malıdır bu sünger. İşte onların anısına gittim ben. Sağolsun başkanım ve kaymakamımızın çok büyük destekleri var. Bu projenin altında onların imzası var. Duyarlılıklarından ötürü hepsine güzel ülkem adına binlerce kez teşekkür ederim."

Bodrum'un tüm değerlerine özen göstereceklerini ve gelecek nesillere aktarmak için tüm çalışmaları gerçekleştireceklerini belirten Bodrum Belediye başkanı Ahmet Aras ise şunları söyledi;

"Süngerciler Bodrum'un tarihinde çok önemli bir yer tutar. Bodrum'da şu an denizclik varsa, ahşap tirhandil, gulet imalathı varsa, işte biz bunu bu emektar süngercilere borçuluyuz. Aynı zamanda mavi yolculuğun başlangıcıdır süngercilik. Bu toprakların en büyük değerlerinden bir tanesi Cevat Şakir yine bir tirhandille yanında Azra Erhat ile Sebahattin Eyipoğlu ile Gökova'ya açılmıştır. Bütün kitapları Gökova üzerinedir, Ege üzerinedir. Süngercilerin yaşamları üzerinedir. Cefakar yaşamları üzerinedir. Bizler bu kültüre sahip çıkıyoruz."

Başkan Aras konuşmasının devamında Bodrum'a "Süngercilik Tarihi Müzesi'ni" kazandırmak için çalışmalara başladıklarını belirterek şunları söyledi;

"Şimdi bizim ilk yapacağımız işlerden birisi yıllardır yapılmayan, eksik bir şey bu her yer de var Ege'de kiş adalarda da var bu, bir süngercilik tarihi müzesi ve süngercilik müzesi yok şu anda Bodrum'da. Biz şimdi bunu kuruyoruz sevgili dostlar. Ayrıca, Unesco'nun da kültürel değerlere olduğu kadar insanlara da sahip çıktığını biliyoruz. İşte yine kültüre, tarihe damga vuran insanlara verdiğpi bir paye var Mehmet ağabeyde buna Yaşayan İnsan Hazinelerinde tek adaydır."

Başkan Aras konuşmasının ardından Aksona Mehmet'e teşekkür ederek tüm zamanların sünger avcılarının anısına bir teşekkür plaketi verdi. Aksona Mehmet ve başkan Aras daha sonra teknedeki süngerleri inceleyerek vatandaşlarla sohbet etti.


Haber Ara

Diğer Haberler

DAVULLU ZURNALI KARŞILAMAYLA YENİ DÖNEME BAŞLADI

31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi ...

PARTİ KAZANDI,BODRUM'UN KAZANIP KAZANMADIĞINI ZAMANLA GÖRECEĞİZ

31 Mart seçimlerinde İYİ Parti’den Bodrum Belediye Başkan Adayı olan ...

GÖNÜLLERİN BAŞKANI HALKIN ADAMINA GÖREVİ DEVRETTİ.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün düzenlenen törenle görevi Mehmet ...

AHMET ARAS'LA BODRUM BELEDİYE MECLİSİNİN İLK TOPLANTISI 7 NİSAN 2019 TARİHİNDE GERÇEKLEŞİYOR.

Bodrum Belediyesinin 2019 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı 07.04.2019 ...

AHMET ARAS İLK MECLİS TOPLANTISINDA ÇOK ÖNEMLİ SÖZLER VERDİ.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanı Seçilen Ahmet ...

ARAS VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMAYA TURGUTREİS'TEN BAŞLADI.

Bir otel işletmesi tarafından Turgutreis Bahçelievler Mahallesi Zeyyat Mandalinci Caddesi ...

Büyükşehir’in Okçuları Türkiye Şampiyonu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Bayan Takımı 12 ülkeden 591 sporcunun ...

© 2019 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com