ARTIK O DA TESCİLLİ BİR ÜRÜN OLDU. - BODRUM KAPAK HABER

ARTIK O DA TESCİLLİ BİR ÜRÜN OLDU.

394 kez okundu
Kapak Haber

Milas Ticaret ve Sanayi Odası'nın Milas yağlı zeytinine coğrafi işaret tescili almak üzere Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapmış olduğu başvuru kabul edildi. TPMK, Milas yağlı zeytinine MİTSO tarafından coğrafi işaret alınması talebini "Sınai Mülkiyet Kanunu" kapsamında askıya çıkardı. Üç aylık askı süresinin ardından Milas yağlı zeytini, Milas'ın dördüncü coğrafi işaretli ürünü olacak.

            MİTSO'nun Milas yöresine özgü çeşitli ürünlere Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan coğrafi işaret almak üzere başlattığı çalışmalar sürüyor. MİTSO, 1996 yılında Sümer Holding tarafından Milas el halıları için alınmış olan coğrafi işaret tescil haklarını, kurumun tasfiye sürecinde olması nedeniyle devraldıktan sonra Milas zeytinyağı ile Milas tepsi böreğine de Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan coğrafi işaret tescili almayı başarmıştı. MİTSO şimdi de Milas yöresine özgü bir sofralık zeytin çeşidi olan Milas yağlı zeytini için menşe türü coğrafi işaret almak üzere başvuruda bulundu. MİTSO'nun coğrafi işaret başvuru dosyasının TPMK tarafından incelenmesi sürecinde belirtilen dosyadaki eksiklerin tamamlanmasının ardından Milas yağlı zeytinine coğrafi işaret tescili yapılması askıya çıkarıldı. TPMK'nın internet sayfasında MİTSO'nun talebi ve coğrafi işaretle tescillenmesi istenilen Milas yağlı zeytininin özellikleri yayınlandı. Üç aylık yayın süresinin ardından Milas yağlı zeytini Milas'ın dördüncü coğrafi işaretli ürünü olacak.

            Yöreye özgü, özgün ürünlerin uluslararası düzeyde ürün tescili ve üretim standardının belirlenerek kayıt altına alınması olarak kabul edilen coğrafi işaret tescili ülkemizde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılıyor. TPMK, coğrafi işaret tescili alınan ürünlerin, üretildiği yöreye özgü ürünler olduğunu ve üretim standartları tescilleyerek bu ürünlerin isim hakkını ve kalite özelliklerini korumaya almış oluyor. Üretildikleri yöreye özgü özgün ürünlerin coğrafi işaret tescili alması, o ürünlerin gerek ülke, gerekse dünya üzerindeki bilinirliğini arttırırken bu ürünler üzerinden markalaşmaya da olumlu etki yapıyor.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas yöresine özgü ürünlerden Milas el halısının coğrafi işaret haklarının tasfiye sürecindeki Sümer Holding'ten devraldıklarını, ardından Milas ilçe sınırları içinde memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Milas zeytinyağı ile Milas yöresinde doğada kendiliğinden yetişen ve bahçelerde yetiştirilen otlara çökelek peyniri ve zeytinyağı katılarak yapılan Milas tepsi böreğine de coğrafi işaret aldıklarını belirterek şöyle konuştu:

            "Milas yağlı zeytini, Milas yöresine özgü bir sofralık zeytin türüdür. Milas yağlı zeytinine coğrafi işaret almak için TPMK'na yaptığımız başvuru kabul edildi. Üç aylık askı süresinin ardından Milas'ın dördüncü coğrafi işaretli ürünü olarak Milas yağlı zeytinine de coğrafi işaret almış olacağız. Coğrafi işaret, daha önce Milas zeytinyağında olduğu gibi yağlı zeytinimize de önemli bir tanıtım sağlayacak ve bu ürünümüzün markalı üretimini teşvik edecek. Milas yağlı zeytinine coğrafi işaret aldıktan sonra Milas'a özgü diğer ürünlerimizin de coğrafi işaretlerini almak üzere girişimlerimiz sürecek".


Haber Ara

Diğer Haberler

DAVULLU ZURNALI KARŞILAMAYLA YENİ DÖNEME BAŞLADI

31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi ...

PARTİ KAZANDI,BODRUM'UN KAZANIP KAZANMADIĞINI ZAMANLA GÖRECEĞİZ

31 Mart seçimlerinde İYİ Parti’den Bodrum Belediye Başkan Adayı olan ...

GÖNÜLLERİN BAŞKANI HALKIN ADAMINA GÖREVİ DEVRETTİ.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün düzenlenen törenle görevi Mehmet ...

AHMET ARAS'LA BODRUM BELEDİYE MECLİSİNİN İLK TOPLANTISI 7 NİSAN 2019 TARİHİNDE GERÇEKLEŞİYOR.

Bodrum Belediyesinin 2019 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı 07.04.2019 ...

AHMET ARAS İLK MECLİS TOPLANTISINDA ÇOK ÖNEMLİ SÖZLER VERDİ.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanı Seçilen Ahmet ...

ARAS VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMAYA TURGUTREİS'TEN BAŞLADI.

Bir otel işletmesi tarafından Turgutreis Bahçelievler Mahallesi Zeyyat Mandalinci Caddesi ...

Büyükşehir’in Okçuları Türkiye Şampiyonu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Bayan Takımı 12 ülkeden 591 sporcunun ...

© 2019 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com